Hisszük, hogy az állatok segíthetnek a gyermekek érzelmi szükségleteinek kielégítésében. Az állatokkal való interakció támogatja a tanulást és a fejlődést, és lehetőséget ad a gyerekeknek arra, hogy megtanulják, hogyan legyenek gyengédek más élőlényekkel, továbbá segíti felelőségteljes viselkedési formák kialakulását.
A személyes tapasztalat a legjobb módja az állatok megismerésének és az élőlények iránti tisztelet megtanításának. Éppen ezért igyekszünk olyan szabadtéri programokat szervezni, ahol a gyermekeknek lehetőségük van különböző állatok megismerésére.
Az állatokkal való megismerkedés és érintkezés az alábbi területeken válthat ki pozitív fejlődést gyermekeinkből:
Érzékszervi fejlődés
A kisgyermekek és az óvodások a látáson, halláson és tapintáson keresztül fedeznek fel mindent a világukról. Az állatok megsimogatása és a velük való közeli interakció megtanítja a gyerekeknek, hogy milyen érzés a különböző textúrák, például a birka drótszőre vagy a nyúl puha bundája. A haszonállatok tökéletes lehetőséget nyújtanak a hallásfejlesztésre is. A különböző állati hangok segítenek a gyerekeknek azonosítani az állatokat egyedi hangjuk alapján.
Motoros készségfejlesztés
A motoros készségek folyamatosan fejlődnek az óvodáskorú gyermekeknél. A motoros készségeknek nevezünk minden olyan dolgot, ami az izmaikat használja. A durva motoros készségek nagy mozgásokat foglalnak magukban, mint például a futás vagy a mászás, a finommotoros készségek pedig olyan apró mozgásokat, mint például egy kefét fogni egy állat ápolására, vagy füvet szedni vagy répát kínálni az állatok etetésére.
Nyelvi fejlődés
Ez az a folyamat, amelynek során a kisgyermek vagy óvodás megtanul megérteni és kommunikálni. Bár az állatok nem tudnak visszabeszélni, a gyerekek szívesen csevegnek velük, és talán azért, mert nem tudnak válaszolni, a gyerekek boldogan töltik ki a csendet még több fecsegéssel. Az állatokkal töltött idő sok új szó megtanulásához is nagyszerű – mint például a bajusz, a pata és az ormány. A gyerekek általában a nap végén hazatérve a családnak is rengeteget mesélnek arról, hogy milyen állatokat láttak és mit tapasztaltak aznap.
Empátia
A kisgyermekek kezdik kifejleszteni azt a képességüket, hogy megosszák saját és megértsék mások érzéseit, és ebbe az állatok is beletartoznak! Amikor a gyermeknek olyan kérdéseket tesznek fel, mint például: „Szerinted a bárány szereti, ha megsimogatják?” vagy „Szerinted a nyúl éhes?”, ezek segíthetnek a gyermekeknek, hogy figyelembe vegyék az állatok érzéseit.